DET 3 do jednocylidrowego silnika motocyklowego, konwersja gaźnik/wtrysk

Witam.
Chciałbym zasięgnąć paru informacji, piszę po polsku mam nadzieję że to nie problem.
Moje wątpliwości dotyczą możliwości wykorzystania DET3 jako sterownika standalone, chciałbym dokonać konwersji małego silnika motocyklowego z gaźnika na wtrysk.
Chodzi mi o jednocylindrowy czterosuwowy silnik o pojemności 140cm chłodzony powietrzem o zapłonie cdi z czujnikiem indukcyjnym i jednym znacznikiem na kole magnesowym/zamachowym.
Czy ecumaster DET3 będzie w stanie pracować jako jedyny sterownik silnika/wtrysku ,
czy DET3 zasili i obsłuży czujniki typu położenia przepustnicy, podciśnienia w kolektorze dolotowym, czujnik o2, czujnika temperatury silnika, czy są czujniki z którymi DET3 nie będzie chciał współpracować?
Czy sygnał z modułu CDI będzie wystarczający dla DET3 do odczytu obrotów/położenia wału korbowego.
Z góry bardzo dziękuję za informacje i poświecony czas .
Pozdrawiam

Dzień Dobry,

Na wstępnie powiem że dziękuję bardzo za zainteresowanie się naszym produktem, postaram się jak najlepiej odpowiedzieć na pytanie. Niestety, nigdy nie wykonywaliśmy osobiście takiej konwersji, i nie znamy nikogo kto by dokonał podobnej konwersji, dla tego temat jest ciekawy.

Zakładam ze silnik ma kompletnie osobny moduł CDI który steruje kątem zapłonu w zależności od obrotów silnika. Prędkość obrotowa jest ustalana prawdopodobnie na podstawie tego jednego znacznika na kole magnesowym. Wydaje się że odebranie tego sygnału w DET3 na potrzeby uzyskania obrotów nie będzie problemu, niestety nie wiem jak zachowa się sam moduł gdy sygnał poddany zostanie modyfikacji. DET3 nie ma dedykowanego dekodera do wieńca zębatego z jednym sygnałem, ale obecny jest tryb uniwersalny “Retard single signal” gdzie określa się ilość sygnałów na pełny cykl pracy silnika.

Kontrola samego wtryskiwacza po uzyskaniu sygnału z obrotów nie powinna być już żadnym problemem, potrzeby niestety będzie zestaw dodatkowych czujników aby DET3 w trybie FIT poprawnie dawkował paliwo. Potrzebne są:

Czujnik położenia przepustnicy
Czujnik Temperatury cieczy chłodzącej
Czujnik temperatury powietrza w dolocie

DET3 nie jest w stanie kontrolować czujnika szerokopasmowego Lambda, oraz wyświetlać z niej parametrów. Jedyna możliwość to tylko praca z wąskopasmową sondą w pętli zwrotnej.

Dzień dobry.
Bardzo uprzejmie dziękuję za odpowiedź, co do tych trzech czujników, czy temp. w dolocie jest mi niezbędna a nie podciśnienie czyli MAP będzie bardziej potrzebne.
Oczywiście moduł CDI obsługuje silnik w wersji gaźnikowej jak dotąd, więc przypuszczam że jeśli DET przyjmie sygnał z czujnika indukcyjnego i na jego podstawie będzie widział położenie i obroty wału to może wysłać do CDI sygnał zmodyfikowany czyli w jakimś stopniu opóźnić zapłon.
Czy dobrze myślę?
Co do lambdy wąskopasmowej jest możliwe żeby DET modyfikował mapy po niej?
Jeszcze jedno, silnik jest chłodzony powietrzem, jest możliwa konfiguracja DETA pod takie warunki pracy?
Dziękuję i pozdrawiam

Kluczowy zwrot to “Tryb FIT”, czyli det obsługujący kontrolę wtryskiwaczy. Niezbędne będzie podłączenie czujników temp. wody, powietrza oraz położenia przepustnicy. Ustawienie sterowania Alpha N (otwarcie przepustnicy jest osią X mapy paliwa).

Polecam przeczytanie manuala trybu FIT dla urządzenia DET 3 i powrót z pytaniami.

Po poprawnym wystrojeniu nie będzie potrzeby korekt z poziomu sondy lambda. Szkoda też szpecić wydech nieprzydatnym czujnikiem.

Dziękuję.
Jeszcze raz zapytam, bardziej sensowny jest pomiar temp powietrza zasysanego niż podciśnienia w kolektorze?
Czy możliwe jest wzięcie sygnału do wyzwolenia wtrysku z wałka rozrządu?

Troszkę kontakt sie urwał, rozumiem że moje pytania mogą być zbyt elementarne. Pomimo to, jeszcze jedno czy MAP sensor montowany w DEcie będzie miał sens w mojej hipotetycznej aplikacji?

Dzień Dobry,

Bardzo przepraszam za brak odpowiedzi, Cały nasz zespół techniczny był na targach w Kolonii, i dla tego nastąpiła przerwa w komunikacji.

Pomiar temperatury powietrza to zupełnie coś innego niż pomiar podciśnienia, to są po prostu dwie zupełne różne właściwości fizyczne. Obydwie są potrzebne i krytyczne do wyliczenia poprawnej dawki paliwa.

Sygnał z wałka rozrządu tez się nada do kontroli dawki paliwa, po prostu musi mieć policzalną ilość sygnałów na pełny cykl pracy silnika.

Wbudowany MAP może ale nie musi być używany, W przypadku takiego systemu można wyliczyć dawkę na podstawie otwarcia przepustnicy. To zależy od samego silnika, rodzaju kolektora ssącego, jego długości pojemności. Może się okazać że MAP będzie niedoskonały w pomiarach i trzeba będzie użyć algorytmy alpha-n opartego na czujniku otwarcia przepustnicy.

Bardzo dziękuję za odpowiedź, oczywiście wiem czym różni się pomiar temperatury od pomiaru ciśnienia/podciśnienia w kolektorze. Dlatego dopytuję ponieważ biorąc pod uwagę prostotę mojego układu myślałem że temp. będzie raczej pomijalna.
Ok kolejne głupie pytanie cykl pracy silnika czterosuwowego to 720 stopni obrotu wału czyli w moim przypadku (jeden znacznik na kole zamachowym), dwa obroty do dwa sygnały dla deta, skąd det wie który sygnał to wtrysk?
Czy to oznacza że funkcja alpha-n do pracy bierze jedynie sygnał obrotów i sygnał z tps?
Bardzo dziękuję i pozdrawiam

Dzień Dobry,

DET3 tego nie wie, będzie to losowy sygnał, jeden z 2 w cyklu.

Witam.
Po długim czasie udało mi się w końcu odpalić wspomniany silnik po konwersji z gaźnika na wtrysk (1 cylinder, 4-suw, poj 140ccm, zapłon cdi z jednym znacznikiem na kole zamachowym). Na razie instalacja na stole, póki co bez IAT i CLT ale to w planie. I mam pewne pytania:

  • w SETUP , ignition conf, signals per 720 silnik pracuje poprawnie na wartości 8 (wskazania obrotów poprawne), czy może to być wynikiem braku ekranowanych przewodów (cdi-det-moduł) lub innych zakłoceń (odległość cewki WN do świecy jakieś 10cm przewodu WN).
  • Det na razie tylko czyta obroty z cdi nie modyfikuje zapłonu, jak próbowałem przepuścić sygnał zapłonu przez det strasznie mi go opóźniał pomimo zer na mapie zapłonu (ustawienia retard singel signal, vr sensor adaptive treshold)
  • mam deta z wbudowanym Mapsensorem, co muszę dodatkowo podłączyć/oznaczyć żeby móc z niego korzystać.
    Bardzo dziękuję i pozdrawiam


Witam ponownie ,
jeśli poprawne skalibrowanie czujników nie zapisuje ustawień w pamięci urządzenia to co je zapisuje?

Witam znowu,
Po mino braku odpowiedzi zadam jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwe wysterowanie pompy paliwa po przez boost control. Czy ktoś to trenował i czy mógłby podpowiedzieć jak się za to zabrać. Na razie zaopatrzyłem się w przekaźnik półprzewodnikowy i coś trenuje ale nie bardzo chce to działać tak jak bym chciał. A chciałbym aby pompa paliwa pompowała paliwo liniowo/prawie liniowo w stosunku do zapotrzebowania obroty/tps. Oczywiście zdaje sobie sprawę z ograniczeń silnika elektr. pompy ale może dałoby się przy starcie silnika mieć około 30% wydatku aż do pełnego obciążenia i 100% wydatku.
Byłbym ogromnie wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam

hello , if you use a solid state relay you can controle the volts …

if you searching for control a amps you can put a 2 relay whit parametric option output , like a mitsubishi evolution fuel pump wiring diagram